
Basic information
| MANUFACTURER | Sessa Marine |
|---|---|
| YEAR | 2008 |
| FLAG | HR |
Technical data
| LENGTH | 10.60 m |
|---|---|
| WIDTH | 3.53 m |
| DRAFT | 0.85 m |
| WEIGHT | 5940 kg |
| WATER TANK | 240 l |
| FUEL TANK | 515 l |
| CABINS | 2 |
| BERTHS | 4 |
| TOILET | 1 |
Engine data
| ENGINE MANUFACTURER | Volvo Penta D4 |
|---|---|
| ENGINE POWER | 2x260 HP |
| DRIVE | Z-noga DPH |
| MAX. SPEED | 36 kn |
| ENGINE HOURS | 797 h |
| FUEL | Diesel |
Equipment
Raymarine radio, autopilot with remote, radio, chain meter counter, bow thruster, plotter, engine connected to plotter (engine controls on plotter), hydraulic gangway, anchor windlass (15 kg) with 100m of chain, solar panel, black tank with pump, electric toilet, hot water boiler, hot water - in cockpit, stern, bathroom, galley, gas stove, TV, refrigerator, microwave, awning for the entire cockpit, winter awning for the entire vessel, mosquito nets for the cockpit, additional bed in the living room, additional bed in the cockpit, cushions for the sundeck on the bow, teak in the cockpit.
2023 – new artificial teak on the platform
– relocated and serviced walkway (side)
– new steering wheel, new gel batteries with boxes, new solar panel (flex), new radio and speakers
New front sunshade (black), regular engine service, polishing, cleaning of oil cooler from scale, replacement of heel cuffs (between heels and engine), new zinc protectors.
2024 - new side foil (gold-bronze color), installed underwater blue stern lighting, new brown camper awning of the entire cockpit, making an awning that covers the entire bow with a stainless steel support (folding), new toilet pump, regular engine service, zinc protectors, new separators (separ) with a major heel service (replacement of semmering and shifting of axles), antifouling lubrication, replacement of hydraulic arms of the power steering on the heels.
2025 – new plotter with remote for autopilot, autopilot calibration, new bathroom mirror, cleaning of oil tank from sediment, regular engine service, new zinc protectors, oil change in the engines.
Sada u pripremi – zamjena svih remena i kontrola, zamjena po potrebi remenica, zamjena ulja u kompresorima.
Spring 2026 polishing, antifouling, replacement of the cuffs between the engines (DPH) and the engine and the central heel bearings, regular engine service with zinc protectors.
4% commission (+ VAT) is not included in the price of the boat
Contact:
Mob: +385 (0) 91 215 44 86E-mail: kristian@interadria.hr



